Používání:
Vlajka musí volně vlát tak, aby nenarážela na stožáry, stromy, dráty, stěny budov. Při bouřlivém počasí nebo silném větru je nutno vlajku sundat, aby nedošlo k jejímu poškození. Vlajka musí být vyprána včas a to dříve, než dojde k jejímu ušpinění, kdy špína je již trvale fixována do vláken vlajkoviny.
Údržba a ošetřování:
Vlajka může být prána v běžné pračce s přidáním pracích prostředků při teplotě praní do 60ºC v cyklu pro jemné prádlo se slabým odstředěním. Nedoporučujeme vlajku podrobovat chemickému čištění nebo benzínové lázni. Teplota žehlení se provádí žehličkou nastavenou na pokud možno na minimum. Při vnějším použití je lepší vlajku pověsit ještě mokrou na vlajkový stožár.
V jakém provedení jsou vlajky?
Vlajky jsou nejčastěji dodávány standardně ve dvou provedeních, a to karabinovém a tunelovém.
Karabinové provedení
Vlajka je na straně opatřena karabinami, aby se dala připnout na stožár s lankem, nebo ke všemu, k čemu se dají připnout karabiny.
Tunelové provedení
Vlajka je v opatřena tunýlkem o průměru 3 - 5 cm (dle velikosti žerdě). Nasazuje se na tyč. Nahoře je tunel uzavřený.
Existuje nějaké minimální množství pro objednání vlajek?
Neexistuje žádné minimální množství. Malé množství vlajek vyrábíme digitálním tiskem, větší sítotiskem. Ovšem i zde platí, že více kusů ovlivní příznivěji cenu. Příprava je vždy stejná ať se jedná o jeden kus nebo větší sérii.
Obecné pravidlo říká: že na jeden stožár by se měly objednávat 3 kusy vlajek. Nepůsobí dobře, když je stožár prázdný nebo s potrhanou vlajkou.
Jakou životnost mají vlajky?
Neexistuje žádné univerzální pravidlo pro určení životnosti vlajek. Na životnost mají samozřejmě vliv i povětrnostní podmínky a místo kde je vlajka vyvěšena. Vlajka u penzionu v Jizerských horách vydrží určitě déle než vlajka vedle pražské magistrály. Je nutné si uvědomit, že vlajka je spotřební materiál, který je nutné měnit. Životnost velmi ovlivňuje počasí ( vítr, déšť, slunce). Pokud přijde vichřice, o které se mluví i v televizi a ukazuji se škody, musí každý soudný člověk uznat, že vlajka toto nevydrží. Některé zahraniční společnosti mají dokonce nařízeno vlajky po 6ti měsících vyměnit.
Vlajka je určitým zrcadlem společnosti.
Životnost můžete ovlivnit i péčí . Vlajky musí být umístěny na volném prostranství – bez stromů, drátů nebo doteku budov. Praní udrží čistší vzhled. Drobné zátrhy je lepší nechat neprodleně opravit. Pokud chcete, aby Vaše společnost byla reprezentativní, je třeba vyměňovat nevzhledné vlajky a transparenty za nové.
Jaký materiál je nejvhodnější pro venkovní prostor?
Pro exteriéry je velmi vhodný materiál Multiflag®, který je charakteristický svou velkou pevností a odolností. Zajímavým materiálem je Varioflag®, který je velmi pevný a nevyžaduje obrubu, proto také nedochází k párání na vzdálenější straně od stožáru. Pro oblasti s drsným počasím a silným větrem doporučujeme materiál Supraflag®, která se vyznačuje extra vysokou pevností. (Standardně je používán v severských zemích). Pokud využijete vhodný materiál, můžete si tím prodloužit životnost.
Jaký by měl být poměr vlajky a stožáru?
Vlajka by měla být maximálně do 2/3 stožáru.
Jak vypadá státní vlajka a jaká jsou pravidla pro její používání?
Státní vlajka se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky vlajky k její délce je 2:3.
Státní vlajku vyvěšují oprávněné osoby, které stanoví zákon o užívání státních symbolů na budovách, v nichž sídlí, při příležitosti státních svátků, při příležitostech celostátního významu, zejména v den smutku nebo v den státního smutku, vyhlášených vládou.
Při vodorovném umístění směřuje modrý klín vpravo při čelním pohledu na objekt, bílá barva je vždy nahoře.
Při svislém umístění je při čelním pohledu na objekt, na němž je státní vlajka umístěna, bílá barva je vždy vlevo a modrý klín směřuje vždy dolů.